W dniu 1 lipca 2013 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Olkuszu otrzymało od miasta, w ramach bezpłatnego użyczenia budynek przy ulicy Kosynierów 12. Wymagał on jednak poważnych nakładów finansowych, a także ogromnego zaangażowania ze strony Zarządu, na czele z Przewodniczącą zarządu Panią Anną Kostulską, członków Stowarzyszenia oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci. Środki własne, a także od darczyńców i uzyskane z projektu w ramach budżetu obywatelskiego umożliwiły doprowadzenie z dniem 1 września 2015 roku parteru budynku do takiego stanu, który umożliwił PSOUU, w swojej siedzibie przy ulicy Kosynierów 12 otwarcie Ośrodka rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.
Placówka ta przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, od 3 do 24 roku życia, a w przypadku dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim do 25roku życia. Ośrodek ten łączy funkcje wychowawcze, edukacyjne oraz rehabilitacyjne, zapewniając kompleksową opiekę oraz możliwość jak najpełniejszego rozwoju poznawczego, psychoruchowego oraz społecznego swoim podopiecznym. Edukacja uczniów z niepełnosprawnością intelektualną polega na całościowej i jednoczesnej realizacji funkcji dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej szkoły, z uwzględnieniem specyficznych form i metod pracy oraz zasad nauczania. Dlatego też dla każdego ucznia tworzony jest przez zespół specjalistów Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny, uwzględniający jego indywidualne potrzeby i możliwości.
Oferujemy zajęcia dostosowane do wieku i indywidualnych możliwości każdego ucznia, zgodnie z Podstawą Programową MEN w następujących oddziałach i zespołach:
- oddział przedszkolny
- oddział wczesnoszkolny
- oddział szkoły podstawowej
- oddział gimnazjalny
- oddział przysposabiający do pracy
- zespół rewalidacyjno-wychowaczy
Stosowane metody pracy:
- Metoda Dobrego Startu
- Metoda M. Ch. Knillów
- Stymulacja Polisensoryczna wg Pór Roku
- Metoda Ruchu Rozwijającego W Sherborne
- Metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC)
- Stosowana Analiza Zachowania
- Integracja Sensoryczna (SI)
- Biblioterapia
- Arterterapia
- Muzykoterapia
- Aromaterapia
- Dogoterapia
- i wiele innych
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWRD):
to kompleksowe działania terapeutyczna mające na celu wspomaganie rozwoju psychoruchowego i społecznego dziecka.
WWRD obejmuje:
- Terapię pedagogiczną
- Terapię psychologiczną
- Terapię logopedyczną
- Rehabilitacyję ruchową
- Terapię Integracji Sensorycznej
Warunkiem uczestnictwa w WWRD jest posiadanie przez dziecko opini o potrzebnie wczesnego wspomagani rozwoju wydanej przeze Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.
Pobyt w OREW jest nieodpłatny. Rodzice ponoszą jedynie koszty cateringu (obiad, możliwość zamawiania dań dietetycznych).
Wychowankowie oraz ich rodzice mogą liczyć na wsparcie i pomoc ze strony: oligofrenopedagoga, psychologa, nerologpedy, fizjoterapeuty, specjalisty w dziedzinie terapii dzieci z Autyzmem i Zespołem Aspargera oraz specjalisty z zakresu profilaktyki zdrowotnej.